Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: K monitorování dostupnosti léčiv se může využívat i protipadělkový systém, devět států už o to má zájem

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaSLOVENSKÉ PASTORÁLE
V této části uveřejňujeme glosy a komentáře slovenského kolegy lékárníka PharmDr. Jána Valjana, někdejšího prezidenta Slovenské lékárnické komory (popř. jím doporučené příspěvky jeho kolegů), které leccos napovídají o lékárenské situaci na Slovensku. Rubrika pokračuje od roku 2008 pod názvem „Hovory ze Slovenska“ v podcastové formě na webu Lékárenský PODCAST.

Listopad 2003 - Slovenská lékárnická krize

Vloženo: 22.11.2004, 07:31 | Čteno: 9128×
V listopadu 2003 situace ve slovenských lékárnách vyvrcholila, největší zdravotní pojišťovna již dlužila lékárníkům tak velký obnos finančních prostředků, že se rozhodli k zoufalému kroku - lékárny zavřeli. Jednoduše již mnozí neměli za co nakupovat léčivé přípravky. Připomeňme si 20 dnů, které otřásly slovenským lékárenským životem.

Pondělí 10.11.2003

Od 10.11. se očekával na Slovensku krach lékárenské péče. Podle slovenského radia Twist však situace byla poněkud odlišná. Mnohé lékárny, i přes původní prohlášení, zůstaly otevřené a vydávaly pacientům léčiva, která mají skladem. Nová však již neobjednávají a čekají na splacení dluhů od zdravotních pojišťoven. Ve větších městech byly lékárny otevřeny téměř všechny, tam kde se lékárníci rozhodli zavřít (např. na Spiši), zůstala vždy alespoň jedna pohotovostní lékárna. Pokud se však situace nebude řešit a pojišťovny dluhy nezačnou splácet, lékárníci nebudou mít za co nakupovat nová léčiva a tedy i co vydávat. Nicméně prozatím nedošlo k vydávání léčiv za plnou úhradu pacientů. Ministerstvo zdravotnictví SR (MZ SR) varovalo, že pokud by k němu došlo, bude dotyčný lékárník tvrdě postižen. Smutné na celé věci je především to, že na problémy systému doplácejí zase jen obyčejní občané, kteří mají ztížený přístup ke svým potřebným léčivým přípravkům.
Mezi 11.-12. hod. proběhla výstražná stávka Slovenské lékařské unie specialistů na podporu lékárníků, ke které se v různé formě přidalo několik stovek lékařů ve všech krajích SR.

Úterý 11.11.2003

Dneškem pokračovala protestní akce slovenských lékárníků. Dle slov zástupců Slovenské lékárnické komory (SLeK) jsou již některé vesnické lékárny uzavřeny a v krajích zůstávají otevřeny pouze pohotovostní lékárny se základními léčivy. Valná většina lékáren již přestala objednávat léčiva nová, což potvrzují i distributoři. Nicméně pacienti zatím nejsou omezováni. Prezident SLeK PharmDr. Peter Mihálik uvádí, že se nejedná o krátkodobou akci, ale bude trvat tak dlouho, dokud nedostanou lékárníci na lékárenské účty dostatek financí, aby mohli obnovit nákup léčiv. Státní zdravotní orgány vyslaly do terénu své pracovníky, aby kontrolovali, zda nedochází k porušování zákona (zda byly lékárny zavřeny v souladu se zákonem, zda byly občané informováni, kde je nejbližší pohotovost a zda byly informovány orgány vyšších územních celků). Podle mluvčí MZ SR byly zjištěny některé nedostatky a konkrétní důsledky budou vyvozeny a zveřejněny. Objevují se také informace o tom, že funkci farmaceutů vyšších územních celků (mají dohlížet na správnou lékárenskou péči na daném území) vykonávají někteří lékárníci v rozporu se zákonem - dochází ke střetu zájmů. Podle TASR se chtějí lékárníci bránit proti slovním výpadům ministra zdravotnictví, které je poškozují a záměrně obracejí pozornost jiným směrem. Ministr zdravotnictví zdůrazňuje, že vláda dluhy lékárníkům zaplatí. Názory lékárníků a ministerstva na způsob oddlužení se však zásadně liší. Pro televizi TA3 ministr uvádí, že současný systém vydávání licencí nevyhovuje a měl by se více liberalizovat. Večer již žádá odebrání licence 4 lékárnám, které údajně porušily zákon.

Středa 12.11.2003

Lékárníci nadále neobjednávají léčivé přípravky a stále narůstá počet uzavřených lékáren. MZ SR podalo ve 4 případech žádost na předsedy samosprávného kraje o pozastavení licence z důvodu porušení povinností a etických zásad (3 případy) a požadování část ceny léčiva, kterou proplácí zdravotní pojišťovna (1 případ). Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) uvádí, že lékárníci zavírají záměrně z důvodu kategorizace, protože se budou měnit úhrady léčiv a ne z důvodu, že by neměli peníze na nákup léčiv. Lidé z menších obcí již musejí za svými přípravky jezdit do větších měst.

Čtvrtek 13.11.2003

Do konce týdne by VšZP měla dostat půjčku od společnosti Veriteľ a.s. ve výši 1 mld. Sk. Počet zavřených lékáren je kraj od kraje odlišný. Vesnické lékárny jsou však většinou zavřené. Část lékáren v Nitrianském kraji je zavřena v důsledku inventury před kategorizací léčiv. Lékárny však stále neobjednávají nová léčiva nebo jen velmi omezeně, a tak začíná být problém především s těmi dražšími. Ve větších městech fungují alespoň pohotovostní lékárny, kde se však vytvářejí velké fronty. Mezi lékárníky, kterým má být na žádost MZ SR pozastavena licence je také prezident a tisková mluvčí SLeK PharmDr. Peter Mihálik a dr. Ernestína Tóthová. SLeK dnes vydala prohlášení k občanům, ve kterém mj. uvádí, že se majitelé veřejných lékáren snaží o dostupnou lékárenskou péči, ale bez finančních prostředků nemohou nakupovat léčivé přípravky. Dále pak odmítají skandalizaci a výhrůžky lékárníkům ze strany MZ SR. Ministr zdravotnictví SR MUDr. Rudolf Zajac chce legislativně dosáhnout, aby licence nevydávala SLeK a tak rozšířit siť lékáren. Zároveň také chce vytvořit podmínky, aby nemocniční lékárny mohly vydávat pacientům léčiva na recept. Vztahy mezi SLeK a MZ SR jsou velmi napjaté. VšZP stále opakuje, že jednání lékárníků je účelové kvůli nové kategorizaci. Podle Svazu pacientů Slovenska se pacienti mají proti lékárníkům bránit, dle slovenských zákonů je totiž lékárna povinna do 24 hodin zabezpečit základní sortiment léčiv.

Pátek 14.11.2003

Složitá situace je na východním Slovensku - kromě Košic - lidé mají přístup ke svým léčivům jen přes pohotovostní lékárny, ty jsou však pouze v okresních městech. Situace na východě Slovenska se má změnit snad v úterý, kdy bude zasedat zdejší regionální lékárnická komora a měly by být přerozděleny peníze z VšZP. Na Spiši je zatím situace stabilizovaná - případná speciální léčiva lékárníci objednávají. Od soboty bude platit nová kategorizace léčiv, na základě které by se měl zvýšit počet plně hrazených léčivých přípravků. Na stránkách SLeK se objevují další prohlášení k situaci a také otevřený dopis ministrovi. VšZP tvrdí, že by lékárníci již měli dostat peníze za faktury pořízené do konce července. Ti však říkají, že na účtech stále nic nemají.

Sobota 15.11.2003

Lékárníci Žilinského kraje na svém zasedání konstatovali, že situace je stále velmi vážná, zejména ve vesnických lékárnách. Lékárny však v tomto kraji zůstanou otevřené. Léčiva budou objednávat podle toho, kolik jim pojišťovna zaplatí. Lékárníci odmítají kampaň, která je podle nich proti nim vedena ze strany MZ SR a VšZP.

Neděle 16.11.2003

Ministr Zajac v médiích uvedl, že očekává vyřešení problému s lékárnami, avšak lékárníci musejí být vstřícní. Jinak je připraven přijat tvrdá legislativní opatření. Slíbil však, že své peníze dostanou. Stejně jako lékárníci také někteří politici nemají důvěru ke způsobu oddlužení přes státní společnost Veriteľ a.s. Další jednání se očekávají v úterý.

Úterý 18.11.2003

Po kritickém týdnu se očekává zlepšení situace s léčivy. Od VšZP by měli lékárníci obdržet dlužné částky. Ministr Zajac však varuje, že musí zabezpečit zásobování léčivy. Jak řekl, pokud lékárníci budou "tvrdohlavě setrvávat na svých pozicích", je připraven prosadit návrh změny zákona a umožnit zejména nemocničním lékárnám, které jsou na to uzpůsobeny nejlépe, vydávat léčivé přípravky pro veřejnost. Uvedl také, že je schopen zabezpečit licenci každému jinému subjektu (fyzické či právnické osobě) i bez potřebných podmínek (např. hygienického a prostorového vybavení apod.), které by doplnil později. Členové výboru pro zdravotnictví NR SR tento návrh podpořili. Prezident SLeK dr. Mihálik na to reagovaval, že lékárníci se ničím neprovinili a postupovali v souladu se zákonem, proto nevidí důvod k jejich perzekuci. Situace v lékárnách se nelepší, např. v oravských lékárnách, kde mají lékárníci dluhy po splatnosti a distributoři jim již nechtějí dodávat léčiva. Podle večerního prohlášení SLeK zatím peníze na účty lékáren nedošly a SLeK doporučuje majitelům lékáren postupovat podle ekonomických možností. Zároveň podporuje své obviněné představitele a apeluje na členy, aby nepodléhali atmosféře skandalizování a výhrůžek.

Středa 19.11.2003

Ekonomická situce lékáren se zatím nezlepšila, peníze od VšZP na účtech nemají. VšZP podepsala dodatek ke smlouvě na základě kterého dostane další půjčku - 1 mld Sk. Dnes byla velmi kritická situace v Trenčínském okrese. V Trenčíně fungovala již jen 1 lékárna a lidé zde stáli ve frontě až 3 hodiny. Lékárníci v dalších okresech objednávají léčivé přípravky jen do výše disponibilních zdrojů. Snaží se situaci uspokojovat nákupem levnějších přípravků, apelují také na lékaře, aby předepisovali uvážlivě dražší preparáty.
Koaličná rada i parlamentní výbor pro zdravotnictví podpořily záměr ministra zdravotnictví Rudolfa Zajaca, aby se do zákonů zapracovaly návrhy, které mají omezit lékárníkům možnost vyvíjet nátlakové akce. V návrhu novely zákona o lécích a zdravotnických prostředcích je též možnost vyhlášení mimořádné situace, kdy mohou léčivé přípravky vydávat nemocniční lékárny, lékárník, který nemá licenci, popř. právnická osoba, která zaměstná farmaceuta. SLeK to považuje za naprosto nepřípustné omezování výkonu svobodného povolání lékárníka.

Čtvrtek 20.11.2003

V Trenčíně lékárníci otevřeli další lékárny, aby, jak uvádějí, ušetřili pacienty. VšZP uhradila lékárníkům sumu, která zkrátila skluz v platbách o půl měsíce, takže zásobování lékáren je stále špatné. Nicméně v případě potřeby lékárníci pacientům důležitá léčiva objednávají do 24 hodin. Ipřesto lidé uvádějí, že musejí čekat ve frontě až 4 hodiny. Opoziční strany v parlamentu žádají odvolání ministra zdravotnictví Zajaca, protože se domnívají, že jeho reformy přímo ohrožují životy občanů.
Lekárny v okrese Zvolen, Detva a Krupinsko už několik dní čekají na peníze od VšZP. Objednávají pouze životně důležitá léčiva, 3 distribuční firmy dodávají pouze proti platbě v hotovosti, 3 ještě stále na dluh. Obdobná situace je v Banské Bystrici, Brezne nebo Novej Bani.
Odezva na situaci na Slovensku nenechala dlouho čekat. Koalice ambulantních lékařů a Česká lékárnická komora (ČLK) poukazuje na podobnou situaci a neřešení problémů v Ćechách. Pokud vláda do 15.12. nepředloží konkrétní návrhy řešení je Koalice rozhodnuta vyhlásit na 6.1.2004 výstražnou hodinovou stávku ambulancí a lékáren. Prezident ČLK PharmDr. Chudoba vydal k situaci na Slovensku a v Čechách tiskové prohlášení.

Pátek 21.11.2003

Zásobování léčivy se dále nezlepšuje. Projevují se také dopady nové kategorizace. Podle lékárníků lékaři preskripci nemění podle doplatků, takže pro mnohé pacienty se jejich léčiva stávají nedostupnými. Opozice vyjednává odvolání 3 ministrů, mezi nimiž je i ministr Zajac. Podle ní je jejich vládnutí antisociální a v neprospěch obyvatelstva.

Středa 26.11.2003

Lékárníci začali objednávat již pravidelně menší množstí léčivých přípravků. Lékárny jsou již otevřené, nicméně lékárníci stále čekají na platby od VšZP, ty přicházejí velmi pomalu a kryjí dluhy teprve za červen. V Košickém kraji jsou stále zavřené čtyři lékárny, v Žilinském kraji se však již situace zlepšuje.

Pátek 28.11.2003

Přibližně 80 veřejných lékáren na Slovensku je už definitivně oddlužených. A.s. Veriteľ použila na zaplacení jejich pohledávek víc než 450 mil. Sk. Lékárníci však po dohodě nedostali peníze za úroky a penále. Ty lékárny, které oddlužení přes Veriteľ a.s. odmítly čekají na peníze ze ZP, z nichž největší potíže má VšZP. Stát do zdravotnictví přes Veriteľ a.s. dodal více než 5 mld. Sk. Dluh systému se uvádí přibližně 26 mld Sk. Stále není jasné, jaké zdroje se na jeho zaplacení použijí.

Závěrem?

Slovenské ministerstvo zdravotnictví vypracovalo návrh novely zákona o liekoch, ve kterém omezuje právo na stávku lékárníkům. Farmaceuti pracující na MZ SR by též nemohli být členy SLeK. Lékárníci také nesmějí požadovat peníze za léčivé přípravky, které jsou hrazeny na základě zdravotního pojištění. To bude důvodem k pozastavení nebo zrušení licence. Novela také opět stanovuje možnost vlastnit lékárny právnickými osobami, zavádí lékové knížky a tzv. náhradu generickým léčivem.

Zdroj: Radio Twist, SLeK, TA3, SME
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ján Valjan

Poplatky za Rp. na Slove...

PharmDr. Ján Valjan
12.05.2008

PharmDr. Ondrej Sukeľ

25 let Slovenské lékárni...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
19.10.2015

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Nepovinné členství vytvá...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
12.10.2015

PharmDr. Ján Valjan

Řízená péče a postavení ...

PharmDr. Ján Valjan
26.06.2008

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovensko regulovat vlas...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
23.02.2018

PharmDr. Ján Valjan

Lékárnický dům, Krizový ...

PharmDr. Ján Valjan
26.03.2009

PharmDr. Ján Valjan

Nevybírání regulačního p...

PharmDr. Ján Valjan
25.02.2009

PharmDr. Ján Valjan

Nelíbí se vám konkurence...

PharmDr. Ján Valjan
12.12.2008

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Projekt Bezpečné léky – ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
02.07.2015

PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, Ph...

PharmDr. Ondrej Sukeľ a ...
16.12.2019

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
apaVZPOMÍNÁTE?
Slovenská lékárnická krize

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.