Už sa nečudujem ničomu... – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Emergentní systém, změna kompetencí odborného zástupce, povinné pohotovostní služby

První část pravidelného podcastu s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem nejen o emergentním systému, povinné lékárenské pohotovostní službě či benchmarkingu lékáren o využití generické substituce.

…lékárenství začíná tady!

apaSLOVENSKÉ PASTORÁLE
V této části uveřejňujeme glosy a komentáře slovenského kolegy lékárníka PharmDr. Jána Valjana, někdejšího prezidenta Slovenské lékárnické komory (popř. jím doporučené příspěvky jeho kolegů), které leccos napovídají o lékárenské situaci na Slovensku. Rubrika pokračuje od roku 2008 pod názvem „Hovory ze Slovenska“ v podcastové formě na webu Lékárenský PODCAST.

Už sa nečudujem ničomu...

Vloženo: 24.11.2005, 17:55 | Čteno: 4893×
Október 1918. Deň vzniku Československej republiky. Tej, ktorá sa zvykne nazývať prvá. Ako rodák z Brezovej pod Bradlom som mal od malička pred očami mohylu generála Štefánika. Keď sa Československo v roku 1993 rozdelilo zobral som to ako nevyhnutný fakt, ale aj tak som neprestal sledovať dianie u susedov. Bolo to spôsobené aj tým, že moje dcéry študovali resp. ešte študujú v Čechách a tak ma ten „cvrkot“ zaujíma. Samozrejme hlavne zdravotníctvo, a lekárenstvo zvlášť! A tak sa pozrime trocha k susedom ponad plot a zistime akú úrodu nazbierali čo sa im urodilo.
Hitom jesene tam je výmena ministra zdravotníctva. Nasadili im bývalého prezidenta lekárskej komory a hneď na úvod musím napísať, že sa naši kolegovia nevyznamenali. Teda ešte pred tým než sa dotyčný stal ministrom, neprejavili prílišné nadšenie nad jeho nomináciou. Ale ako som sa dopočul aj dotyčný má náš stav asi tak rad ako ten náš minister. Len pototo a pototo. Dokonca ani pán prezident Českej republiky neprejavil príslušné nadšenie. Ono sa niet ani čo čudovať, keď ho kandidát na ministra zdravotníctva nazval vrtošivým starčekom. A tak mu „vrtošivý starček” nomináciu pekne osladil a pri nástupe do funkcie odpadol tradičný prípitok. Tu si však myslím, že dôvod bol niekde inde. Pán Klaus si asi prečítal v novinách to čo ja. Citujem: „Čím viac je nemocnica orientovaná na kladný hospodársky výsledok, tým viac jej táto prax vyhovuje“ (naráža na množstvo pacientov v nemocniciach a tým vysoké náklady). Preto sú nemocnice ako obchodné spoločnosti či dokonca ako súkromné obchodné spoločnosti pre systém financovania tak nebezpečné a pokiaľ ich bude pribúdať, budú náklady lôžkového sektora bobtnať (ani Marx by to lepšie nenapísal). Prevodom nemocníc na obchodné spoločnosti sme teda žiaden problém nevyriešili. Len sme ho posunuli o poschodie vyššie, teda zdravotným poisťovniam, od ktorých sa bude chcieť viac peňazí. Ďalej citujem, a toto by sa už dalo tesať do kameňa: „Tu existuje len jedno riešenie: administratívny zásah vedený tesnou spoluprácou poisťovní a ministerstva zdravotníctva.“ No povedzte, môže si ekonóm typu Klaus a spol. pripiť s niekým s takýmto názorom? Aj keď trocha zmeníme slovník, tak zistíme, že vlastne niektoré veci sa dejú podobne aj u nás. Ma to len 1,5 háčika. Kým u susedov sa nádejný štátny úradník oháňa ministerstvom, teda štátom a v podstate hlása to staré boľševické - všetka moc sovietom, tak u nás sa to skrýva za slová o liberalizme, konkurencii a slobode podnikania. Ale v podstate moc sa koncentruje do rúk malého počtu vlastníkov a je jedno či je to štát s poisťovňami alebo poisťovne s finančnými skupinami.
Ďalej nám nádejný pán minister tvrdí, že veľmi dobrým nápadom a potvrdilo sa to aj na Slovensku, sú poplatky spojene s výkonom lekárskej a lekárenskej starostlivosti. O poplatkoch bolo povedané aj toto, citujem: „Konečne aj pacient by sa vďaka poplatkom stal váženým klientom, ktorého radi vidia. Problém je v tom, že dve tretiny obyvateľstva nechcú u doktora platiť nič a pre politikov je osobne veľmi riskantné sa do toho púšťať. Sociálne demokratickí to majú dokonca zakázané svojim minulým volebným programom a ODS sa termínu spoluúčasti zatiaľ vyhýba ako čert krížu“. No tu ma len tak mimochodom napadlo, ako chce dotyčný pán minister presadzovať poplatky a doplatky, keď vstúpil do sociálne demokratickej vlády.
Čo sa tyká našich kolegov lekárnikov, tiež žijú plnohodnotný sexuálny život v súvislosti s vakcínami proti chrípke. Plnohodnotný a sexuálny myslím v tom, že sú kefani..., tak ako my. Štátni úradníci znalí problémov lekárenstva hádžu číslami o počte vakcín, o tom ako je všetko zabezpečené, ako sa nikto nemusí báť a má sa dať zaočkovať. Len tých vakcín nieto a nieto. Ale „vsjo budet kak Lenin skazál”. Čo sa stalo u nás vieme. Aby sa zvýšila pacientom dostupnosť vakcín, tak sa znížila cena a upustilo sa od platieb za recept. Vakcíny teda nie sú, ale pacient má aspoň pocit, že to má zadarmo. To, že sa tí, ktorí ešte mali vakcíny na sklade k dátumu precenenia opäť raz výrazne „nabalili” a dostali sa prakticky na nákupnú cenu, znova nikoho neserie alebo neštve (prepáčte, ale to prvé je krajšie slovo). To, čo sa stalo v Čechách vážení, to je jiné kafe. Keď usilovní štátni úradníci a k tomu ešte usilovnejší poslanci zistili, že to niekde s tými vakcínami viazne, vymysleli geniálno-genitálnu vec. Vakcíny vôbec nepôjdu cez lekáreň, no budú ich hneď dodávať do ambulancií. Expedícia bude rýchlejšia a neviem ešte aká. No dobrá výhovorka stoji groš alebo gross?
Aj u nás už jednu variantu tohto problému poznáme. Drahé lieky sa dodávajú priamo do poisťovní. Veď prečo by mali tie svine lekárnici zarábať, nech zarobia tie pekné a slušné poisťovne a.s. a nech s takto zarobenými bubáčikmi pekne podnikajú. Napr. cez dcérsku spoločnosť, čím lekárňam pekne otvoria konkurenciu (ale tam ma byť likvidáciu). Nikoho nepečie, že platia určité zásady správnej lekárenskej praxe (v EÚ). Len tí českí a slovenskí lekárnici a teraz citujem sám seba stúpili do h.... a nie do EÚ. ŠUKL mlčí tu aj tam. No, ale čo už, vakcín nejak nieto a nieto a podľa posledných údajov v Čechách je počet budúcich dodaných vakcín na lekáreň 2,5 balenia, takže ich vôbec nemusí „ondiať“, že to pôjde nejak inak. Čo je podstatne horší výsledok ako u nás (u mňa 10+6). Tak my na Slovensku sa už tešíme na ďalšie dodávky vakcín, aj keď mám dojem, že cesty a počty vakcín prúdiacich priestorom sú nevyspytateľné.
Keď tak sledujem ten cvrkot okolo rôznych problémov zdravotníctva a lekárenstva, tak ma napadlo, že každý, kto vstupuje do riešenia problémov na vyššom úradníckom poste by mal prijať indiánske meno „róbertko”. Lebo keby vyviedol nejakú kravinu alebo povedal nejakú blbosť (jedno druhé nevylučuje) stačilo by položiť rečníčku otázku: Čo to ten „róbertko” opäť povedal? A každému by to bolo hneď jasne či na Slovensku, či v Čechách. Len, aby to bolo jasné politikom!
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ján Valjan

Poltarská kauza, přechod...

PharmDr. Ján Valjan
12.02.2009

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Emergentní systém, změna...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
03.09.2018

PharmDr. Ján Valjan

Nevybírání regulačního p...

PharmDr. Ján Valjan
25.02.2009

PharmDr. Ondrej Sukeľ

25 let Slovenské lékárni...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
19.10.2015

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovensko regulovat vlas...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
23.02.2018

PharmDr. Ján Valjan

Další zazděná lékárna, p...

PharmDr. Ján Valjan
04.12.2009

PharmDr. Ján Valjan

Rozhodnutí Evropského so...

PharmDr. Ján Valjan
08.06.2009

PharmDr. Ján Valjan

Lékárnický dům, Krizový ...

PharmDr. Ján Valjan
26.03.2009

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Povinná elektronická pre...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
27.02.2018

PharmDr. Ján Valjan

SLeK začala odebírat lic...

PharmDr. Ján Valjan
10.06.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
apaVZPOMÍNÁTE?
Slovenská lékárnická krize
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.