Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaSLOVENSKÉ PASTORÁLE
V této části uveřejňujeme glosy a komentáře slovenského kolegy lékárníka PharmDr. Jána Valjana, někdejšího prezidenta Slovenské lékárnické komory (popř. jím doporučené příspěvky jeho kolegů), které leccos napovídají o lékárenské situaci na Slovensku. Rubrika pokračuje od roku 2008 pod názvem „Hovory ze Slovenska“ v podcastové formě na webu Lékárenský PODCAST.

Manifest pandémie...

Vloženo: 22.12.2005, 22:52 | Čteno: 5199×
Strašidlo pandémie obchádza Európu. Korunované hlavy, predstavitelia vlád a ministri či zľava, či sprava volajú: Démon pandémie je tu! A s nimi volajú národy: Prízrak pandémie je tu? Nie, nechcem v tento sviatočný čas strašiť, ale čo je moc, to je moc, ba až veľa. Ba nechcem ani podceňovať situáciu, veď viem, akú paseku môže taká pandémia napr. chrípky narobiť. A tak sa volá: Občania, chráňte sa, očkujte sa! A tiež sa zariadi, aby to bolo akože zadarmo. A takisto sa chystajú odmeny pre lekárov. Čím viac zaočkovaných, tým vyššia odmena. Pritom každý vie, teda, kto rozmýšľa mozgom a nie predĺženou miechou, že darmo je niečo akože zadarmo, keď to jednoducho nie je. A tisíce a tisíce v duchu známeho to hitu Hej hor sa sveta pacienti... pobehujú od Piláta k Pontovi a vakcín nieto a nieto!
A lekári by tiež chceli nejakého toho pacienta zaočkovať a zarobiť nejaké tie love, bubáčiky, či peniažky navyše. A môžu? Nemôžu! A tak ich my, lekárnici, oberáme o zisk a už sa teším na prvú žalobu o ušlý zisk. Lebo keď niekto môže zaočkovať 1000 ľudí a dostať odmenu, je to iné, ako keď zaočkuje 10 pacientov a bubáčiky sú v lufte.
A čo taká pandémia komerčného zdravotníctva?! Každý jeden chce zarobiť. Tu si sprivatizovať nemocnicu alebo aspoň nemocničku, tu si vytvoriť sieť nemocníc a, samozrejme, aj lekární. Veď pandémia zisku v zdravotníctve je taká lákavá.
A čo taká pandémia obchádzania zákonov? Pandémia chýbajúcej profesionálnej etiky a morálky! Veď čo už si ja mám myslieť o tom, že v rámci pandémie rozpínania lekárnického kapitálu v duchu väčšieho koltu niekto dostal pekne-krásne v lekárni pri táre a niekto po aute, po oknách a pod. Čo tam po pandémii výhražných telefonátov! Čo potom, keď aj polícia našla vinníkov, ale platí pandémia prezumpcie neviny a miesto prezumpcie viny dotyční pekne-krásne sieťujú lekárne a tí, čo takouto prezumpciou neviny netrpia, trpia inak?! Darmo niekto hovorí o modernom lekárenstve, lebo už starí Rimania vedeli: Vulpes pilum mutat non mores.
Ale aj títo páni majú svojich služobníkov, ktorí im v rámci pandémie služobníctva slúžia bez ohľadu na profesionálnu etiku a morálku. Áno, pandémia komercie obchádza zdravotníctvo. Hľadajú sa miesta na masové hroby – čo keby tá pandémia vtáčej chrípky doliezla, resp. doletela aj k nám. Aj zákon sa už chystá. Taký správny pandemický, keď nebudete poslúchať, môžu vás v rámci pandémie aj zavrieť a občania budú musieť toto a hento a ono. Ale prečo pandémiu hádžu na krk občanom? Načo je zákon, keď nie je vakcína?! To je ako s tou odmenou pre lekárov. Podľa čoho ich budú odmeňovať? Vedia títo odborníci, že u nás už pandémia je? Pandémia kardiovaskulárnych ochorení, pandémia diabetu, pandémia hypertenzie, ale pandemickej aplikácii reformy nejako nevadí, že možno až 30% takto pandemicky postihnutých občanov pacientov sa nelieči, ako má. A tí, čo sedeli v aulách univerzít a dávali aj trochu pozor, vedia, že taká neliečená ISCHS, diabetes, prípadne hypertenzia tiež vedú k hrobom, aj keď nie masovým.
A máme tu aj pandémiu pokazeného mäsa, kde sa bezpochyby na mäsové hroby pozabudlo. Hypermarkety akoby boli postihnuté pandémiou umývania a čistenia, nie preto, aby dodržali hygienicky režim, ale aby tie staré mäská tak nesmrdeli. Pokuty nič nespravia, veď pandémia liberalizácie a zisku je prvoradá. A reťazec nemá etiku ani morálku. Jedinou etikou a morálkou je zisk, likvidácia konkurencie, predátorské správanie sa. Ale miesto toho, aby sa podporovali tí malí, kde sa veľmi presne dá zistiť niečo o poctivosti predaja, tak sa tí malí likvidujú.
Ale už sa chystajú aj lekárnické hypermarkety. Veď prečo by mali poisťovne spracovávať 100 faktúr mesačne, keď môžu len 10. Viete si predstaviť tú pandémiu úspor? A čo na to treba? V rámci pandémie zmlúv a podmienok v nich vytvoriť stav, že tie „jednokonky“ vykapú. A všetci budú pekne-krásne v rámci pandémie manažovania navštevovať lekárne vlastníkov reťazca lekární, ambulancií, nemocníc a tým, samozrejme, aj vlastníkov pandémie.
Niekedy mám však dojem, že najväčšou pandémiou je pandémia ľudskej hlúposti. A na takúto pandémiu neexistujú ani vakcíny, nepomôže ani alternatívny vydaj liekov, ani masové hroby. Žiaľ, už pán Werich kedysi skonštatoval (voľne citujem): Ľudská hlúposť je nekonečná, neporaziteľná, ale aj tak treba proti nej neustále bojovať. A tak vo sviatočné dni hovorme radšej o pandémii radosti, spokojnosti a dúfajme, že s tými ostatnými pandémiami to dopadne tak ako s tým strašidlom, ktoré obchádzalo Európu pred cca 150 rokmi. A v roku 2006 len pandémiu zdravia, spokojnosti, pracovných a osobných úspechov a trocha tej vakcíny šťastia. Pre nás všetkých.
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Emergentní systém, změna...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
03.09.2018

PharmDr. Ondrej Sukeľ

25 let Slovenské lékárni...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
19.10.2015

PharmDr. Ján Valjan

Poplatky za Rp. na Slove...

PharmDr. Ján Valjan
12.05.2008

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovensko regulovat vlas...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
23.02.2018

PharmDr. Ján Valjan

Poltarská kauza, přechod...

PharmDr. Ján Valjan
12.02.2009

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potv...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
26.11.2018

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Projekt Bezpečné léky – ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
02.07.2015

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Povinná elektronická pre...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
27.02.2018

PharmDr. Ján Valjan

Rychlokvašené laborantky...

PharmDr. Ján Valjan
22.09.2009

PharmDr. Ján Valjan

SLeK začala odebírat lic...

PharmDr. Ján Valjan
10.06.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
apaVZPOMÍNÁTE?
Slovenská lékárnická krize

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.