Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Za většinou výpadků v dnešní době vidím výrobní či logistické problémy

Třetí část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaSLOVENSKÉ PASTORÁLE
V této části uveřejňujeme glosy a komentáře slovenského kolegy lékárníka PharmDr. Jána Valjana, někdejšího prezidenta Slovenské lékárnické komory (popř. jím doporučené příspěvky jeho kolegů), které leccos napovídají o lékárenské situaci na Slovensku. Rubrika pokračuje od roku 2008 pod názvem „Hovory ze Slovenska“ v podcastové formě na webu Lékárenský PODCAST.

Nevera po slovensky

Vloženo: 09.02.2006, 18:57 | Čteno: 7339×
Tak som dostal vynadané. Od vlastnej manželky, podnikateľky v lekárenstve, teda majiteľky lekární. V poslednej dobe jej nejako klesá obrat a náklady stúpajú a tých lekární u nás pribúda a pribúda. Nárast o 50% nie je zanedbateľný lebo nárast pacientov o 50% nebol. A tak čo teda ja ako komora robím, aby sa aspoň zvýšil rabat. Keďže po 30 rokoch manželstva som si už zvykol odpovedať na rôzne otázky, tak som sa snažil logicky odpovedať. Teda musím skonštatovať, že pokus o logickú odpoveď v takom štádiu nasrdenia partnerky je bezpredmetný či sa jedna o lekárenstvo, kozmický výskum Marsu, umývanie riadu alebo...(dosaďte si čo chcete). Tak som si uložil trest. Najmenej sto krát napíšem o ekonomických paradoxoch podnikania v lekárenstve. Preto sa, vážení, nečudujte, keď sa budem opakovať alebo ste to už niekde čítali? Mam to napísať 100x a dať podpísať minimálne svokre. Ekonomické paradoxy. A tak začneme:
  1. Vertikalne vlastníctvo poisťovňa - zdravotnícke zariadenie (nemocnica, ambulancie) - lekáreň a k tomu konkurencia. Ako sa to rýmuje. No nijako, ale prečo by sme tento svetový unikát na Slovensku nezaviedli. Veď je úplne logické, že podnikateľ lekárnik musí odvádzať peniaze do systému zdravotného poistenia a teda naše slávne a.s. dostavajú každý mesiac milióny a milióny a milióny. To sa im teda môže podnikať. Je tu ešte nejaká skupina podnikateľov, ktorým by povinne od občanov chodili „bubáčiky”, aby mohli podnikať? Neprijali by sme aj my lekárnici nejakú tu korunku povinných odvodov do lekární, aby sme mohli podnikať? Určite áno, veď každá korunka dobrá. A samozrejme podľa slovenských špecifík si takýto vlastník poisťovne môže otvoriť cez nejakú tú synovskú spoločnosť lekáreň oproti vašej lekárni. Takže si vlastne platíte konkurenciu. Toto je minimálne na Nobelovku za ekonómiu alebo aspoň za peknú dovolenku na kanároch, baleároch alebo možno by stačilo aj v Leopoldove.
  2. Lekárne nemôžu vydávať niektoré drahé lieky. Zdôvodnenie je predsa jednoduché, šetria. Ale ja hovorím nešetria, zarábajú a zarábajú na úkor tých, ktorým prislúcha plné pravo vydávať lieky. Tu sa objavia nejakí politici a povedia prečo by lekárnici mali zarábať, keď môžeme my. Ale musia tieto poisťovne splniť podmienky ŠUKL-u, majú zabezpečený výdaj odborným pracovníkom? Asi nemusia. A čo s ušetrenými „bubáčikmi”? Otvoríme nejakú konkurenčnú lekáreň.
  3. Nezanedbateľnou ekonomickou raritou je vytváranie konkurenčného prostredia. Jedným z výrazných znakov reformy je transformácia poisťovní na akciové spoločnosti. Dôvod bol podľa predkladateľov jasný. Vytvoriť konkurenčné prostredie. A tak máme na Slovensku síce 5 zdravotných poisťovní, ale v podstate len dvoch majiteľov. Štát a nemenovanú finančnú skupinu. Rád sa pozriem na to, ako si konkurujú poisťovne toho istého majiteľa. Rád sa pozriem na to, ako tieto poisťovne uzatvárajú zmluvu s novou nemocnicou, ambulanciou, lekárňou, keď v danom regióne už majú vlastné zdravotnícke zariadenie. Neviem o tom, že by bolo niečo také na svete.
  4. Slávne manažovanie pacienta. Je jasne, že keď chcú zdravotnícke zariadenia prežiť, tak okrem zmlúv s poisťovňami musia mať aj pacientov. A tak sa v rámci konkurencie pacienti manažujú zo svojej ambulancie do svojej nemocnice a do svojej lekárene. Tí ostatní môžu skapať alebo sa zaradiť do systému jednotného zdravotníctva. Ono ako odchovanec totalitného režimu je mi jasne, že to inač nebude. Kedysi našim kolegom znárodnili lekárne a zaradili ich do systému jednotného socialistického zdravotníctva. Dnes „pseudoznárodňujú” lekárne nám a volajú to manažovanie a zvyšovanie kapitalistickej konkurencie pod jednou a tou istou značkou.
  5. ...a mohol by som pokračovať a pokračovať
Každý z nás si doplní  čo sa mu hodí. Prečo čo a prečo ono. Prečo lekáreň u nás už nedodáva lieky na dialýze, ale robí to nejaká lekáreň v napr. Lučenci alebo Trebišove? Prečo je v zákone napísané, že nemajú vznikať reťazce a vznikajú nám lekárne - právnické osoby s tým istým majiteľom ako huby po daždi. Prečo nemôže vlastniť lekáreň ten čo predpisuje lieky, ale keď si založí nejakú s.r.o., kde je jediným majiteľom, tak už to môže? Prečo? Prečo?
Prečo nám nezvýšia rabat? Možno toto odpovie viacerým, nie len mojej manželke (už sa na mňa nehnevá). Ešte nás nevykynožili. A až keď nás vykynožia, tak zistia, že ten rabat nezodpovedá európskemu priemeru a zalobujú, aby sa zvýšil a verte mi, stane sa.
My určite zvýšenie rabatu nepotrebujeme. Keď som začínal (1993) platil som ročný nájom 28.250 Sk, minulý rok už 148.275 Sk (t.j. cca 5 x viac). Pred desiatimi rokmi ma stála teplá voda 24.120 Sk ročne, minulý rok 58.500 Sk a elektrika 1996 - 12.000 ročne, 2005 - 33.320 Sk. Treba ešte niečo dodať? Načo nám zvyšovať rabat, keď prežijeme aj takéto nárasty vstupov. Čo to však stojí úsilia, koľko sa človek naskáče pri tare. Koľko je to predaných tabletiek krabičiek a ako sa to prejaví na hospodárskom výsledku lekárne? Toto našich slávnych reformátorov nezaujíma. Už som to raz niekde napísal. Môžeme byť na seba hrdí, keď si niekto mysli, že taký malý „podžubaný” lekárnik ako ja môže konkurovať nejakej významnej finančnej skupine.
Takže, kedy nám zvýšia rabat? Je to jasné, keď nás vykynožia. Veď podobnú cestu deratizácie lekárnikov začal aj minister v nemenovanej susednej krajine na západ od nás. Komu zobrať. Lekárnikom. Je síce pravda, že to, čo si zarobili podľa platných zákonov je ich, ale prečo im to trocha neznárodniť.
A snáď ako perličku. Už si niektorí naši kolegovia v Čechách zisťovali podmienky na príchod na Slovensko a na veselé podnikanie. Asi si naivní myslia, že toho nášho ministra odvolajú a bude fajn, bude fajn, bude fajn. Ale majú smolu nevedia po maďarsky. V jednom mojom prispevku sa kedysi vyskytol v maďarskom texte preklep. A tak zo slova ijen munkat (= takúto robotu) vzniklo igen munkat (= áno robotu). Týmto sa všetkým príslušníkom maďarskej menšiny ospravedlňujem. Môžem ich však potešiť. Zopár kolegov - Slovákov - ma na túto chybu upozornilo. A že vraj my Slováci nevieme po maďarsky. A preto by sme mohli dať týmto českým kolegom podmienku. Aspoň základné nadávky po maďarsky. Takže vážení naďalej platí: "Bassa meg a bengalis tigris csikos farkavol ijen munkat". Že sa opakujem a že to nie je celkom slušná nadávka? Slušná nadávka v tomto prípade nemá význam. A že sa opakujem. Pôvodne moja manželka chcela aby som to napísal za trest 100x.

P.S. A že tam niet nič o nevere po slovensky? Nevadí. A načo? Ekonomickej pornografie je tam až až.
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PharmDr. Ondrej Sukeľ: P...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
11.11.2014

PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, Ph...

PharmDr. Ondrej Sukeľ a ...
16.12.2019

PharmDr. Ondrej Sukeľ

25 let Slovenské lékárni...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
19.10.2015

PharmDr. Ján Valjan

Nevybírání regulačního p...

PharmDr. Ján Valjan
25.02.2009

PharmDr. Ján Valjan

Lékárnický dům, Krizový ...

PharmDr. Ján Valjan
26.03.2009

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Projekt Bezpečné léky – ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
02.07.2015

PharmDr. Tibor Czuľba

Reforma slovenské lékové...

PharmDr. Tibor Czuľba
20.04.2011

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Emergentní systém, změna...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
03.09.2018

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Povinná elektronická pre...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
27.02.2018

PharmDr. Ján Valjan

Novela novely má povolit...

PharmDr. Ján Valjan
01.03.2010

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
apaVZPOMÍNÁTE?
Slovenská lékárnická krize

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.