Slúžim, slúžiš, slúžime – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Emergentní systém, změna kompetencí odborného zástupce, povinné pohotovostní služby

První část pravidelného podcastu s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem nejen o emergentním systému, povinné lékárenské pohotovostní službě či benchmarkingu lékáren o využití generické substituce.

…o lékárenství víme vše!®

apaSLOVENSKÉ PASTORÁLE
V této části uveřejňujeme glosy a komentáře slovenského kolegy lékárníka PharmDr. Jána Valjana, někdejšího prezidenta Slovenské lékárnické komory (popř. jím doporučené příspěvky jeho kolegů), které leccos napovídají o lékárenské situaci na Slovensku. Rubrika pokračuje od roku 2008 pod názvem „Hovory ze Slovenska“ v podcastové formě na webu Lékárenský PODCAST.

Slúžim, slúžiš, slúžime

Vloženo: 08.06.2006, 20:17 | Čteno: 4935×
Tak tu opäť máme zmysluplnú diskusiu. O tzv. lekárenských pohotovostných službách. Nič nové pod slnkom. Zarážajúce je snáď to, že diskusiu nevyvolala potreba skvalitnenia našej práce resp. skvalitnenia lekárenskej starostlivosti, ale fakt, že sa nám na Slovensku objavili lekárne, ktoré akože slúžiť nechceli, nemohli a vôbec im nevadilo, že inde sa slúži a ľudia sú schopní služby zabezpečiť. Nebudem sa dotýkať zákonov a predpisov. Tie sú typicky slovensky jasné. Napr. lekárenská pohotovostná služba akosi v zmysle zákona zabudla byť definovaná. Totiž, keby ju definovali, tak by museli definovať aj to ako ju zaplatiť. A do toho sa už nikomu nechce, teda do toho platenia. Základný fakt však platí - kto má povolenie, má povinnosť aj slúžiť, pokiaľ slúžia tí okolo. A tu by nemali platiť žiadne výnimky a ani výhovorky. Chceš mať lekáreň tak aj s príslušnými povinnosťami.
Pozrime sa na najčastejšie výhovorky prečo to nejde:
  1. Zhoršili sa ekonomické ukazovatele a my slúžiť nemôžeme, lebo je to stratové! Áno pravdivý argument. Keď bolo v našom meste 10 lekární, tak som spočítal, že každá dopláca na služby ročne sumou cca 45500 Sk. Dnes je nás už 15, ale vzhľadom k zvýšeným nákladom neklesli straty o polovicu, ale len na cca 40000 Sk. Dôležitý fakt je však to, že tieto straty znášame všetci. Teda nie je to o tom, že niekto áno niekto nie. Finančné straty sú jasné, ale prečo by ich mali znášať aj tí, ktorí si plnia svoju povinnosť?
  2. Treba prispôsobiť sortiment konaniu pohotovostných služieb. Je to podobný jav ako príprava IVLP. Skrátka máme na Slovensku lekárne, ktoré vám nie sú schopné pripraviť ani bórovú vodu, aj keď laboratórium majú. Pri podrobnejšom skúmaní však zistíte, že nemajú žiadne suroviny a aj tie „výrobné prostriedky” nejako zapadajú prachom. Veď načo pripravovať, keď si to vyrobíme na rôznych vernostných kartách, bakšišoch, rozdávaní šerblíkov a pod. Práve tak je to aj so sortimentom na pohotovostné služby. Možno treba objednať trocha viac antibiotík a možno len zdvihnúť zadok zo stoličky. Sortiment sa dá prispôsobiť.
  3. Niektoré lekárne sú ďaleko od pohotovosti a pacient sa nachodí. Pokiaľ pacient dokáže prísť na LSPP, tak dokáže nájsť aj službu konajúcu lekáreň. Či je lekáreň v budove polikliniky alebo 10, 100, 1000 metrov od lekárskej pohotovosti má tie iste pravá, ale aj povinnosti. Našou starosťou je pohotovostné služby zabezpečiť. Alebo zavedieme numerus klausus, že slúžia len lekárne do 121,5 metrov od lekárskej pohotovosti? Nemali by platiť metre na vzdialenosť lekární od seba?
  4. Nie je dostatok personálu. Áno aj toto môžeme považovať za závažný proti argument, ale... Každý kto chce mať lekáreň vie, že by mal aj slúžiť, tak pokiaľ nemá pracovníkov už vtedy, ako vôbec zabezpečuje prevádzku?! Pokiaľ je majiteľom lekárnik, či už ako fyzická alebo právnická osoba je to určite jednoduchšie. Aj preto je toto obmedzenie na majiteľstvo lekární dôležité. Pokiaľ nie je dostatok personálu, môže odslúžiť pohotovosť sám. A keď nechce sám slúžiť, môže si tiež niekoho zaplatiť. Horšie je to pri právnických osobách nelekárnikoch. Tam sa pán inžinier, advokát, lekár a podobne za taru postaviť nemôže, teda nemal by sa. Musí si odbornú silu najať a zaplatiť. Ale to už zvyšuje náklady a možno neostane na bonusy pre pacientov a pod.
  5. Lekáreň je v priestoroch, ktoré sú od určitej hodiny nedostupné v budove polikliniky, hypermarketu a podobne. Tu si treba položiť otázku, ako vôbec mohla takáto lekáreň dostať povolenie. To fakt už nikto neskúma podmienky, za ktorých vznikajú lekárne?! Fakt platí, že sme si všetci rovní, ale niektorí sme rovnejší?! Žiaľ mnohé „rýchlokvasené” lekárne vznikajú aj za takýchto podmienok. Cez deň ryžujú na poliklinike, oberajú iné lekárne o obrat, ale slúžiť nebudú a nebudú. Veď poliklinika sa o 16:00 hodine zatvára a čo potom? Nič, potom treba odobrať povolenie!
Často počúvam o modernom hokynárskom lekárenstve. Snaží sa nám tu niekto nahovoriť, že kvalita lekárne sa meria počtom vydaných šerblíkov, pascí na myši, žehličiek a pod. Kvalita lekární sa však vždy merala kvalitou poskytnutých odborných služieb a konanie aj takých samozrejmých vecí ako je pohotovosť by tam mala patriť.
Táto diskusia, teda diskusia v polohe „niekto slúži niekto nechce”, je veľmi nebezpečná. Totiž môžeme niekoho nasrdiť napr. nejakého urológa a zrazu tu budeme mať riešenia, nad ktorými sa opäť budeme čudovať.
Čo to s nami robia?! Áno, problém pohotovosti lekární treba riešiť, treba ho jasne definovať, treba definovať kto to zaplatí. Je tam toho určite viacej. Ale nevyriešime to tým, že niekto áno niekto nie. Na záver by som si dovolil nemiestnu poznámku: Ako to že príslušné štátne orgány ešte žiadnej takejto lekárni neodobrali povolenie? Alebo to máme prestať slúžiť všetci?
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ján Valjan

I na Slovensku máme řadu...

PharmDr. Ján Valjan
10.11.2010

PharmDr. Ján Valjan

Novela novely má povolit...

PharmDr. Ján Valjan
01.03.2010

PharmDr. Ján Valjan

Slovenská lékárnická kri...

PharmDr. Ján Valjan
24.11.2008

PharmDr. Ján Valjan

Poplatky za Rp. na Slove...

PharmDr. Ján Valjan
12.05.2008

PharmDr. Ján Valjan

SLeK začala odebírat lic...

PharmDr. Ján Valjan
10.06.2009

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Projekt Bezpečné léky – ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
02.07.2015

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovensko regulovat vlas...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
23.02.2018

PharmDr. Ján Valjan

Nevybírání regulačního p...

PharmDr. Ján Valjan
25.02.2009

PharmDr. Ján Valjan

Poltarská kauza, přechod...

PharmDr. Ján Valjan
12.02.2009

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Emergentní systém, změna...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
03.09.2018

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
apaVZPOMÍNÁTE?
Slovenská lékárnická krize
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.