Lekárenstvo po tzv. Reforme – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 2.

Druhá část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…o lékárenství víme vše!®

apaSLOVENSKÉ PASTORÁLE
V této části uveřejňujeme glosy a komentáře slovenského kolegy lékárníka PharmDr. Jána Valjana, někdejšího prezidenta Slovenské lékárnické komory (popř. jím doporučené příspěvky jeho kolegů), které leccos napovídají o lékárenské situaci na Slovensku. Rubrika pokračuje od roku 2008 pod názvem „Hovory ze Slovenska“ v podcastové formě na webu Lékárenský PODCAST.

Lekárenstvo po tzv. Reforme

Vloženo: 15.10.2006, 08:18 | Čteno: 6194×
Máme za sebou pár mesiacov od zavedenia reformných zákonov do praxe a zbierame plody reformy v plnom rozsahu. Slovenské lekárenstvo prešlo zmenami, ktoré veľmi vážne zasiahli do jeho integrity, v mene pochybného liberalizmu boli narušené tradičné väzby rozvíjané počas dlhých storočí.
Ukázalo sa však, že napriek proklamovaným tzv. šetriacim predpisom ako bolo znižovanie obchodného rozpätia lekární aj distribúcie, vymýšľanie a schvaľovanie predpisov prakticky v praxi nerealizovateľných zákonov, napr. generická substitúcia, útoky na stavovskú organizáciu, ktorej sa na jednej strane zobrali právomoci, ale na druhej strane by mala vykonávať kontrolnú činnosť.
Jediným tzv. reformným krokom, ktorý vyšiel bola zmena vlastníckych vzťahov voči lekárňam. Účelovosť tohto kroku sa ukázala ešte pred konečným schvaľovaním zákona, keď sa o vlastníctvo lekární začali hlásiť skupiny, ktoré do vtedy (pri obrovskom zadlžení) o lekárne akosi nemali záujem.
Okrem pohybu vo vzťahu k verejným lekárňam sa do mlyna reformy dostali aj nemocničné lekárne. Nemocničné lekárenstvo patrí všade vo svete k významnej súčasti zdravotníckej starostlivosti. V podstate je vyňaté z komerčných aktivít a poskytuje lieky pacientom nemocníc prípadne pacientom, ktorí sú prepúšťaní z nemocničného do domáceho ošetrenia. Nejedná sa len o problém ekonomický, ale hlavne odborný.
Fenomén nemocničného lekárenstva vznikol a nadobudol najväčší rozmach v USA. Nemocničné lekárne sa stali nositeľmi kvality lekárenskej starostlivosti. Erudovaný personál aktívne spolupracuje s lekármi pri liečbe hospitalizovaných pacientov. Práve táto tímová práca vedie k znižovaniu nákladov na lieky, k efektívnejšiemu využitiu farmakoterapie, znižuje sa doba hospitalizácie pacientov, fungujú informačné toky lekár-lekárnik, lekárnik-pacient. Nemocniční lekárnici sa často úzko špecializujú (farmakoterapia v pediatrii, kardiológii), prípadne sa venujú individuálnej príprave liekov pre konkrétnych pacientov (predovšetkým lieky k parenterálnej aplikácii). Funguje to čo sa nazýva - klinická farmácia. A na počudovanie je systém funkčný a efektívny aj bez práva verejnosti, aj bez toho, aby niekto účelovo menil zákony.
Nemocničné lekárenstvo prináša úsporu nákladov na liekoch, minimalizuje riziko interakcii na najnižšiu možnú mieru. Kolektívna práca sa jednoducho oplatí. Samozrejme toto sa neudialo za deň a ani za sedem dni. Trpezlivé vysvetľovanie, argumentovanie, ale predovšetkým ochota počúvať tých, ktorí v konečnom dôsledku rozhodovali o budúcnosti nemocničného lekárenstva.
Aj výchova kádrov trvala nejaký čas, musel sa prekonať stereotyp vo vzťahu lekár-lekárnik. Prosto tam, kde bola ochota spolupracovať a počúvať sa navzájom tam to išlo. Nemocničné lekárne sa stali nie len kvalitným partnerom v oblasti farmakoterapie, ale aj kvalitnými výučbovými základňami. Ich práca napomáhala a napomáha riešiť ekonomiku v nákladoch na lieky. A povedzme si, že úspešne.
Žiaľ vývoj na Slovensku ide úplne iným smerom. Nemocničné lekárenstvo prakticky zaniká a namiesto rozvíjania odborných aktivít je tlak na rozvíjanie komerčných aktivít. Pričom často na mieste nemocničných lekární vznikajú lekárne verejné zásobujúce nemocnice a zjednodušene povedané celý systém smeruje opačne ako je bežné vo svete. Nemocničné lekárenstvo sa na Slovensku dostalo na okraj odborného záujmu, snaha zregulovať tieto pracoviska na "sklady" s telefónom je zrejmá. Rovnako je zrejmá snaha určitej skupiny ľudí využiť túto situáciu a likvidáciu nemocničného lekárenstva na nahradenie odborných aktivít aktivitami komerčnými.
Tento príspevok nemá byť nekrológom za slovenským nemocničným lekárenstvom. Je len pripomenutím odboru, ktorý sa dostal na okraj záujmu kompetentných. Pričom aj v ňom spočíva budúcnosť slovenského lekárenstva.
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ján Valjan

Novela novely má povolit...

PharmDr. Ján Valjan
01.03.2010

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Emergentní systém, změna...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
03.09.2018

PharmDr. Tibor Czuľba

Reforma slovenské lékové...

PharmDr. Tibor Czuľba
20.04.2011

PharmDr. Ján Valjan

Další zazděná lékárna, p...

PharmDr. Ján Valjan
04.12.2009

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PharmDr. Ondrej Sukeľ: P...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
11.11.2014

PharmDr. Tibor Czuľba

Reforma slovenské lékové...

PharmDr. Tibor Czuľba
18.04.2011

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Nepovinné členství vytvá...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
12.10.2015

PharmDr. Ján Valjan

Konec bonusů za recepty ...

PharmDr. Ján Valjan
29.09.2009

PharmDr. Ján Valjan

Řízená péče a postavení ...

PharmDr. Ján Valjan
26.06.2008

PharmDr. Ján Valjan

Lékárnický dům, Krizový ...

PharmDr. Ján Valjan
26.03.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
apaVZPOMÍNÁTE?
Slovenská lékárnická krize
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.