Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Systém ověřování léčiv může mít pro lékárny i poměrně zajímavý finanční přínos

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…lékárenství začíná tady!

apaSLOVENSKÉ PASTORÁLE
V této části uveřejňujeme glosy a komentáře slovenského kolegy lékárníka PharmDr. Jána Valjana, někdejšího prezidenta Slovenské lékárnické komory (popř. jím doporučené příspěvky jeho kolegů), které leccos napovídají o lékárenské situaci na Slovensku. Rubrika pokračuje od roku 2008 pod názvem „Hovory ze Slovenska“ v podcastové formě na webu Lékárenský PODCAST.

Lékárnický prapor a bílí baroni

Vloženo: 23.01.2007, 20:03 | Čteno: 5419×
Čas radosti a veselosti skončil. Aj keď nenapadol sneh a žiadne biele Vianoce sa nekonali, Ježiško rozdal darčeky, o polnoci buchlo šampanské (generikum: šumivé víno). Skrátka čas radosti veselosti. Darčeky, ktoré dostali slovenskí lekárnici sú také fantastické, že aj zarytí ateisti sa začali modliť a na oslavu týchto udalostí sa šampanské nestačí piť, ale hneď sa v ňom môžeme kúpať.
Prvým darčekom bola nová kategorizácia od 1.1.2007 a súčasne s ňou aj zmena DPH na lieky a zdravotnícky materiál. Ono sa povie, že aj tak vám to urobí počítač, ale fyzické preznačenie tisícok krabičiek, škatuliek a podobných vecí vyskytujúcich sa v lekárni bolo problémom. Totiž, keď lekáreň ešte 31.12. mala otvorené a definitívne zmeny prišli internetom okolo 17.00 hod., tak lekárnici sa dostali pred ťažkú dilemu. Preznačovať krabičky a škatuľky a stráviť Silvestra a Nový rok v lekárni, prípadne na 2-3 dni lekáreň zatvoriť alebo porušiť zákon, otvoriť a preznačovať za pochodu resp. nechať prirodzeným spôsobom problém vyšumieť. Aj tak sa tie lieky za pár dní minú.
Najväčším zázrakom celého tohoto procesu je to, že od 1.1.2007 máme v lekárni lieky z 10 % DPH a doplnkový sortiment s 19 % DPH, čo určite zjednodušilo prácu naším účtovníkom.
Ešte väčším zázrakom je to, že k 15.1. sa niektoré zaradenia hlavne zdravotníckeho materiálu menili už 2x (slovom dvakrát). Ono totiž z nejakého tajomného dôvodu je zaradenie robené podľa zaradenia v colnom sadzobníku a ono sa ani tí colníci vždy nestrafia. No a výsledok, niečo malo tri dni DPH 10 % potom 19 % a potom to bolo opäť inak. Možno bolo jednoduchšie povedať: má to kód ŠÚKL, je to liek a má sadzbu 10 % DPH, ale to by asi bolo veľmi jednoduché.
Najväčšiu radosť z toho mali „masové média”, ktoré sa predháňali v informáciách, koľko lekární je zatvorených, aké je to komplikované a pod. My lekárnici vytrénovaní kategorizáciami počas pôsobenia Dr. Zajaca na ministerstve zdravotníctva sme sa len usmievali a skonštatovali: Veľa kriku pre nič. Teda čo sa tyká technického prevedenia, čo sa tyká umeleckého dojmu je to o inom.

A potom to vypuklo na plno.
1.) Nové receptúrne tlačivá. Existuje nejaká tajomná vyhláška, ktorá hovorí o tom, že od 1.1.2007 lekári môžu predpisovať lieky len na nové receptúrne tlačivá. Aby sme to správne pochopili - rozdiel medzi starým a novým tlačivom je v tom, že staré má číslo A5555555555 a nové AA5555555555, teda líšia sa písmenom a pri výdaji si to ani nevšimnete. Prezieravý pán minister zdravotníctva (poznajúc svoje ovečky) ešte v polovici decembra napísal list, že staré tlačivá ešte platia aj v roku 2007, ale nezmenil vyhlášku. A tak niekoľko úradníkov na pobočkách niektorých poisťovní v duchu hesla „nič nie je nebezpečnejšie ako iniciatívny blbec” po prvom týždni výdaja v roku 2007 oznámilo lekárňam, že lieky vydané na staré tlačivá nepreplatia. To bolo radosti a srandy. A tak začali rokovania, schôdze a články v novinách, relácie v TV a vyrobil sa problém. Pritom stačilo jedno, doplniť vyhlášku o vetu: Tlačiva s jedným písmenom SEFT platia do vyčerpania zásob alebo do konca marca alebo... Ono totiž ani tie tlačivá sa nedali kúpiť, skrátka neboli na sklade, vrátane nových tlačív na výpisy z lekárskych predpisov.
Problém sa vyriešil nasledovne - jedna poisťovňa nesleduje či je tlačivo takové alebo makové, druhá poisťovňa dala termín 28.2.2007 (+ príslušná doba platnosti receptu), ostatné do 31.1.2007. Teda opäť sa vynorili zárodky zmätku. Kto to zaplatí, keď lekár nemá nové tlačivo a napíše napr. Hydrocortison inj. (akútny stav) na staré tlačivo a lekáreň liek vydá. Čakajú nás ešte radostné časy.

2.) Nove kódy lekárov. Od 1.1.2007 platia nove kódy lekárov, je to tzv. celoživotný kód a lekár ho má pridelený až do smrti. Neviem, či im to nebudú tesať aj na náhrobný kameň. Okrem toho má lekár pridelený aj kód pracoviska. Kód lekára je napr. A75019009, teda 9 znakov, z toho jeden na písmenkovej časti klávesnice, kód pracoviska napr. N11055611125, teda 12 znakov a toto všetko by sme mali naťukať do počítača. Samozrejme, pokiaľ je napísaný liek na doporučenie odborného lekára, tam sa počet znakov rozširuje o príslušného lekára a jeho pracovisko.
Ono ešte s kódom lekára a menom by to ako tak išlo, naťukáte meno alebo jeho časť a kód sa vám objaví. No pokiaľ sa lekár volá Jožko Púčik a náhodou je na Slovensku 23,5 lekára s týmto menom, nie je to až také jednoduché.
Problém nastáva aj pri pracovisku. To, že lekár môže mať dve až tri pracoviska je samozrejmé a samozrejme na každé má iný kód. Pri lekároch pracujúcich v nemocniciach môže byť k nemocnici pridelených aj 30 kódov a teraz hľadajte.
To nie je všetko, napr. už náš spomínaný Jožko Púčik môže byť pri kóde pracoviska uvedený ako Púčik J. alebo ako Púčik Jozef alebo len jednoducho Púčik a keď má nejakú s.r.o., tak tá sa môže napr. volať Medipuč alebo Pučomedi alebo jednoducho Honolulu s.r.o., a môžete sa aj pokakať ("posrať"), aj tak na to neprídete. A keď je náhodou zamestnanec nemocnice a funguje ako internista, ale aj ako kardiológ, tak to tu ani popisovať nebudem.
K tomu sa nám, samozrejme, pridruží aj to, že kódy sú na pečiatkach. Máme pečiatky s kódmi cca 1,5 mm veľkými písmenkami. Už som do lekárne dal kúpiť lupy, aby sme ako správni „holmesáci” vedeli kód prečítať. Keď je pečiatka buchnutá slabo alebo krivo alebo je cez ňu pečiatka s dátumom alebo podpis lekára cez pečiatku, tak ste..., no nechcem napísať kde. Ale hrdinsky bojujeme a niektorí si už do lekárne preniesli poľné lôžko, aby po nociach opravovali a ťukali a ťutkali (nie trtkali) kódy. My to dokážeme, my to prežijeme a aj keď niekto nariadi recepty kolorovať ornamentami z príslušného regiónu, tak aj kolorovať budeme. Budeme mať recepty so spišským motívom, zemplínskym, záhoráckym a kolegovia z južného Slovenska použijú motívy maďarské (bude mať o čom rokovať parlament). Zdá sa vám to smiešne? Neviem, ale na Slovensku je to tak.

P.S. Predbežne sa na úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou dohodlo, že stav sa bude sledovať a robiť 3 mesiace analýza, kde sa robia najčastejšie chyby, aby sme ich odstránili. Samozrejme spoločnými silami. Hľadá sa aj spôsob, aby ku kódom a menám lekárov nejakým logickým spôsobom automaticky naskakoval aj kód pracoviska. Ale aj tak vám úprimne poviem: „Čo, keď poisťovne tie sporné recepty nezaplatia?”

P.P.S. Aby ste si nemysleli, že to je všetko. Ešte aj to, že viac ako 750.000 poistencov zmenilo poisťovňu a cca. 20 % nevrátilo staré preukazy. To bude zmätku.

P.P.P.S. Aby ste si nemysleli, že to je všetko. Dnes ráno som (pondelok 22.1.) našiel na internete ďalšiu čiastočnú, opravnú kategorizáciu. Tuším už tretiu od začiatku roka a to nepočítam tú hlavnú k 1.1.2007. Tak to idem rýchlo poslať, lebo to nedopíšem...
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ondrej Sukeľ

25 let Slovenské lékárni...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
19.10.2015

PharmDr. Ján Valjan

SLeK začala odebírat lic...

PharmDr. Ján Valjan
10.06.2009

PharmDr. Ján Valjan

Poplatky za Rp. na Slove...

PharmDr. Ján Valjan
12.05.2008

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potv...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
26.11.2018

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Nepovinné členství vytvá...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
12.10.2015

PharmDr. Ján Valjan

Na to, aby prodavač prod...

PharmDr. Ján Valjan
01.07.2010

PharmDr. Ján Valjan

Konec bonusů za recepty ...

PharmDr. Ján Valjan
29.09.2009

PharmDr. Tibor Czuľba

Reforma slovenské lékové...

PharmDr. Tibor Czuľba
20.04.2011

PharmDr. Ján Valjan

Euro ve slovenských léká...

PharmDr. Ján Valjan
16.08.2008

PharmDr. Ján Valjan

(Ne)povinné členství v K...

PharmDr. Ján Valjan
30.09.2008

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
apaVZPOMÍNÁTE?
Slovenská lékárnická krize

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.